Seagate a redus garanția hard disk-urilor de la 5 ani la o perioadă de 1 an. Cei pasionați de tehnologie vor fi interesați să afle că Seagate a anunțat că va micșora perioada de garanție a produselor sale, la doar câteva zile după ce Western Digital a făcut un anunț asemănător.
Potrivit anunțului, pentru HDD-rile pentru sistem desktop PC din gama Seagate Barracuda și Barracuda Green de 3.5 inch garanția va fi redusă de la 5 ani la 1 an. Această schimbare este valabilă pentru mai multe dintre gamele de produse de la Seagate. Hard disk-urile pentru notebook-uri SAS/ SATA 7200 RPM Constellation 2 de 2.5 inch și Constellation ES.2 de 3.5 inch vor avea perioada de garanție redusă de la 5 ani la 3 ani.
De asemenea, produsele de înaltă performanță din gama Barracuda XT vor avea o perioadă de garanție redusă tot la 3 ani. Alte modele care vor suferi o reducere a perioadei de garanție sunt HDD-urile hibride din gama Momentus XT de 750 GB. Modelele de 2.5 inch 5400 și 7200RPM Momentus vor avea o garanție de doar un an. În categoria produselor care vor suferi o astfel de schimbare se regăsesc și SV35 și Pipeline HD mini care vor avea o garanție de 2 ani.

Produsele din gama Momentus XT vor suferi si ele o reducere a perioadei de garantie, insa numai de la 5 la 3 ani
Singurele produse care își vor menține perioada de garanție sunt dispozitivele externe și cele din gama Savvio și Cheetah.
Această modificare face parte dintr-un șir lung de schimbări pe care le-au suferit produsele de la Seagate. De altfel, trebuie menționat faptul că anterior acestei decizii s-a lucrat la reducerea costurilor de producție, fapt ce a avut efecte negative în ceea ce privește fiabilitatea produselor. Astfel, noua măsură luată pentru reducerea perioadei de garanție nu inspiră încredere clienților.
De asemenea, veți fi interesați să aflați că măsura va intra în vigoare începând cu data de 31 decembrie. Deci, dacă vreți să va bucurați de o perioadă mai lungă de garanție mai aveți încă timp să achiziționați unul dintre produsele le la Seagate.




Ca si efect secundar al inundatiilor care au afectat productia de HDD-uri, reducerea perioadei de garantie nu inseamna altceva decit ca HDD-urile sint facute in graba, si e logic ca Seagate sa nu mai garanteze pentru ele. Si nu ma refer neaparat la utilzatorii simplii, ci mai ales la marile servere, impactul va fi semnificativ. Sper ca acest lucru sa impulsioneze productia si implicit reducerea preturilor la SSD-uri.