Mă gândesc că nu are rost să încep acest articol cu o introducere referitoare la brandul Vaio din moment ce majoritatea dintre voi ştiu despre ce este vorba. Notebook-urile Sony ce se regăsesc sub acest nume sunt cunoscute ca având configuraţii de top, design impecabil şi preţuri care de multe ori te lasă cu gura cascată. Oricum sunt convins că mulţi şi-ar dori să fie posesorii unui notebook Vaio însă puţini sunt cei care ajung să-şi îndeplinească visul.
Producătorul japonez a lansat la începutul acestui an o nouă serie de notebook-uri. În luna februarie au apărut primele modele din seria E cu ecran de 15.5”, iar o lună mai târziu erau anunţate şi modele cu ecran de 14” şi respectiv 17.3”. Cred că este imposibil să nu recunoşti notebook-urile din seria E având în vedere culorile glossy alese de producător pentru carcasă. Aveţi la dispoziţie culori precum roz, albastru, verde, alb sau negru, iar asta nu e tot. Un aspect interesant ar fi acela că pe lângă culoarea carcasei puteţi alege o culoare şi pentru tastatură. Se obţin astfel combinaţii de-a dreptul “senzaţionale” ca să nu zic ciudate. Oricum dacă doriţi tastatură colorată trebuie să plătiţi în plus 20$, o sumă destul de mică dacă ne gândim că este vorba de Sony Vaio. Dar să trecem mai departe şi să vă spun câte ceva despre dotările tehnice.
Sony Vaio E – 15.5”
Primul model apărut, cu ecran de 15.5” – rezoluţie 1366 x 768 pixeli, foloseşte platforma
Intel HM55 cu procesor Intel Core i3-330M tactat la 2.13GHz, 4GB RAM, hard disk de 320GB – 5400rpm, DVD-Writer, placă video Intel GMA HD, cameră web de 0.3MP şi sistem de operare Windows Home Premium – 64 biţi. Această variantă are un preţ de 699$ fiind şi cea mai modestă. Opţional puteţi alege procesoare mai puternice (chiar Intel Core i5-520M), memorie RAM până la 8GB DDR3, hard disk-uri de 500GB cu 5400 sau 7200rpm, placă video ATI Mobility RAdeon HD 5470, unitate optică Blu-Ray şi diverse pachete software. Bineînţeles că preţul este pe măsură şi depăseşte suma de 1400$ pentru varianta de top. La capitolul conectivitate notebook-ul dispune de un conector de reţea gigabit RJ-45, Wi-Fi 802.11 b/g/n şi Bluetooth v2.1 + EDR. Nu am uitat de cele trei porturi USB 2.0, un port e-SATA, HDMI şi VGA, slot ExpressCard, cititor de carduri Memory Stick/SD şi ieşire audio pentru căşti. Acumulatorul Li-Ion are următoarele autonomii: 3.5 ore în mod normal, 3 ore dacă utilizaţi luminozitatea maximă sau 2.5 ore atunci când rulaţi un film. Toate acestea sunt oferite într-un notebook ce măsoară 369 x 248 x 31 mm şi are o greutate de 2.7 kg.
Sony Vaio E – 14”
Preferatul meu este de departe Sony Vaio E cu ecran de 14” LED şi iluminare din spate.
Configuraţia este asemănătoare cu cea a modelului de mai sus cu câteva diferenţe. Deşi ecranul este mai mic acesta suportă o rezoluţie mai mare care ajunge la 1600 x 900 de pixeli. Placa video folosită este un ATI Mobility Radeon HD 5145 cu 512MB VRAM. Având un ecran mai mic şi dimensiunile notebook-ul au scăzut până la 345 x 238 x 27 mm, iar greutatea se apropie de 2.35 kg. În România pentru această configuraţie trebuie să plătiţi în jur de 3800 de lei.
Sony Vaio E – 17.3”
Ultimul reprezentant al seriei E este modelul cu ecran de 17.3”. Acesta cred că poate înlocui cu succes un sistem desktop având în vedere că ecranul suportă rezolutie Full HD – 1920 x 1080 pixeli, iar tastatura este una obişnuită având şi taste numerice. Notebook-ul este echipat cu procesor Intel Core i5-430M, 4GB RAM, hard disk de 500GB – 5400rpm, placă video ATI Mobility Radeon HD 5650 cu 1GB memorie VRAM, unitate optică Blu-Ray, iar sistemul de operare este tot Windows 7 Home Premium – 64biţi.. Sony Vaio E cu ecran de 17.3” măsoară 409 x 273 x 32mm şi are o greutate de 3.3 kg.
Concluzii
Sony ne oferă destule motive pentru a schimba vechile notebook-uri. Ca de obicei problema cea mai mare la Vaio o reprezintă preţul, care nu este deloc de neglijat. Oricum sunt convins că persoanele care au bani să cumpere un Vaio E nu vor regreta alegerea făcută.








Ieri Sony Vaio a lansat oficial in Romania noua generatie de portabile printre care si Sony Vaio P…Detalii gasesti si pe laptop news.