Nokia se pregăteşte să lanseze un nou model de smartphone echipat cu Symbian. Este vorba de Nokia T7-00, care va fi lansat împreună cu 702T, având ca ţintă principală piaţa din China. Nokia a mai colaborat cu mai multe ocazii China Mobile şi de data aceasta este pregătită să vină cu două modele, care seamănă izbitor cu Nokia N8, în cazul T7-00, şi Nokia E6, în cazul 702T.
Pentru Nokia T7-00 asemănările cu N8 nu se opresc doar la nivel de aspect, singura diferenţă majoră fiind camera de doar 8MP. Pentru a ne lămuri însă mai bine de ceea ce este capabil T7-00 să urmărim o listă cu specificaţiile importante ale modelului:
- Display: touchscreen AMOLED capacitiv, 3.5 inch, 360 x 640 pixeli, 16M culori;
- Date: 3G HSDPA, EDGE, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS;
- Cameră: 8MP, 3264 x 2488 pixeli;
- Sistem de operare: Symbian Anna;
- Procesor: Arm 11, 700 Mhz;
- Slot card: microSD, capacitate maximă 32GB;

Nokia T7-00 si 702T
Nokia şi-a propus să vândă cel puţin 150 de milioane de telefoane echipate cu Symbian anul acesta, şi Nokia T7-00 se pare că va ajuta considerabil cauza. Lista de funcţionalităţi de mai sus vine să susţină în mod cert această afirmaţie. Astfel, ies în evidenţă procesorul de 700 Mhz, suficient de puternic pentru orice fel de pretenţie şi sistemul de operare Symbian Anna. Primele zvonuri referitoare la acest model lansau ideea că telefonul va fi echipat cu un alt sistem de operare, însă se pare că Nokia măreşte miza folosindu-se de ultimul update la sistemul de operare Symbian.
Primele informaţii despre model dezvăluie faptul că Nokia T7-00 va fi disponibil în două culori: negru şi crem deschis. De altfel, se aşteaptă ca design-ul telefonului să fie unul dintre punctele sale forte, una din caracteristicile distinctive în acest sens fiind carcasa de aluminiu ce va îmbrăca telefonul.
Nu se cunosc foarte multe date oficiale despre Nokia T7-00. În principiu a fost prezentat, ca un telefon construit pentru piaţa din China, având la origine modelul N8, însă nu se ştie clar dacă acest telefon va ajunge şi în Europa. Informaţiile referitoare la data de lansare sunt că acesta ar putea fi disponibil începând cu luna septembrie 2011.

Nokia T7-00 - gama de culori disponibila



