GiZ.ro – Doza de Gadgeturi
GiZ.ro – Doza de Gadgeturi

Asus ProArt P16 review – laptop pentru creatori (Ryzen 9, RTX 5070)

Testat pe data de 12 iunie 2025
Pe scurt: Asus ProArt P16 2025 este unul dintre cele mai reușite laptopuri compacte performante disponibile pe piață, cu un design premium minimalist, ergonomie bună, ecran OLED 4K, sunet bogat și capabilități multivalente. Pentru acest model, seria trece la hardware RTX 5000 Blackwell, în timp ce restul caracteristicilor rămân neschimbate față de generația 2024.
Produs testat: Asus ProArt P16   Testat de: Andrei Girbea    Nota: 4.25/5    Pret: 16500 Lei

În acest articol trecem în revistă actualizarea din 2025 a gamei Asus ProArt P16, un laptop portabil în format de 16 inci, cu performanțe bune și design minimalist, într-un pachet menit creatorilor și celor ce doresc un computer multivalent și capabil.

Această serie este, de fapt, derivată din ROG Zephyrus G16, cu un șasiu puțin mai subțire și mai ușor, estetică minimalistă complet neagră, și un ecran OLED 4K.

În ceea ce privește specificațiile, această serie ProArt oferă o platformă AMD Ryzen 9 AI cu 64 GB de RAM și grafică Nvidia GeForce RTX 5070 în această iterație din 2025 (precum și câteva alte versiuni).

Am analizat modelul ProArt P16 din 2024 într-un articol anterior și, întrucât această actualizare are același șasiu și aceleași specificații generale, doar cu o placă grafică Nvidia Blackwell de generație mai nouă, ne vom concentra în principal pe capacitățile sale și cum se compară cu generația anterioară și cu alte opțiuni disponibile astăzi pentru creatori.

Specificații– ASUS ProArt H7606WP

ASUS ProArt H7606WP, 2025 model
Afișaj16 inch, 16:10, non-touch, lucios,
OLED 4K+ 3840 x 2400 px , 60 Hz 0.2ms,
400 nits SDR, 100% DCI-P3 colors
ProcesorAMD Strix Point,
AMD Ryzen AI 9 HX 370, 12C/24T, up to 5.1 GHz
VideoGrafică Radeon 890M + Nvidia GeForce RTX 5070 Laptop 8GB (până la 100W cu Dynamic Boost)
fără MUX, Advanced Optimus, GSync
Memorie64 GB LPDDR5x-8000 (onboard)
Depozitare1 TB SSD (WD PC SN740) – 1x M.2 PCI 4.0 x4 slot, 1x m.2 PCIe 4.0 x2 slot
ConectivitateWiFi 7 (Mediatek MT792) 2×2 cu Bluetooth 5.4
PorturiStânga: DC-in, HDMI 2.1 FRL, 1x USB-C 4.0, 1x USB-A 3.2, mufă audio
Dreapta: 1x USB-A 3.2, 1x USB-C gen2, SD Express 7.0 card reader
Baterie90Wh, încărcător de 200 W, încărcare USB-C de 100W
Mărime354 mm (l) x 246 mm (p) x 15 – 17.3 mm (h)
Greutate1,85 kg, .58 kg încărcător de 200 W și cabluri
Extrasformat portabil de 16 inci, cu unghi al ecranului de 130 de grade,
culoare Nano Black fără elemente RGB,
tastatură albă, minimalistă și fără NumPad,
touchpad mare din sticlă, cu DialPad,
cameră IR 2Mp, 6x difuzoare,
modul de răcire tri-fan dual-heatsink

Construcție și design

ProArt P16 și Zephyrus G16 sunt două rude apropiate, dar alăturarea lor scoate în evidență șasiul puțin mai subțire al P16 și greutatea mai redusă.

De asemenea, evidențiază designul mai curat al ProArt, cu suprafețe metalice negre mate și branding discret. Nu există RGB, nici lumini deranjante pe capac sau în câmpul vizual, iar logo-ul ProArt de pe capac este subtil și profesional.

De fapt, acesta este unul dintre cele mai aspectuoase laptopuri pe care le-am folosit de-a lungul anilor și ceva ce se va potrivi perfect chiar și în cele mai stricte medii școlare sau de lucru. Un design „sleeper” veritabil. Și o construcție premium, cu materiale de calitate peste tot.

exterior

Sigur, suprafețele metalice negre atrag amprente, dar folosind acest laptop în ultimele două săptămâni, aș spune că finisajul mat respinge destul de bine petele. De fapt, cea mai mare parte a uleiului produs de degete se acumulează pe tastatură și pe touchpad-ul din sticlă, așa cum se vede mai jos, după câteva zile de utilizare.

smudges

Ergonomia acestei serii este în mare parte bună, cu aderență bună pe birou, muchii și colțuri rotunjite, balamale calitative și multe porturi pe laterale.

Totuși, ecranul se poate rabata doar până la aproximativ 130 de grade, ceea ce limitează utilizarea în afara biroului. Asus argumentează că este din cauza designului de răcire, pentru a nu bloca evacuările de aer cald de pe marginea din spate.

Porturile sunt așezate pe laterale, împărțite între stânga și dreapta. E plăcut să vezi USB-uri full-size, HDMI și un cititor de carduri SD, alături de porturi USB-C pe fiecare parte. Doar cel din stânga suportă USB 4.0, dar ambele suportă DisplayPort și încărcare prin Power Delivery.

Încărcătorul este noul tip pătrat de la Asus care iese în lateral. Nu sunt fan.

Per ansamblu, pentru mine, acesta rămâne unul dintre cele mai frumoase laptopuri disponibile astăzi și un design destul de practic. Păcat că Asus nu a reușit să pună un ecran cu rabatare la 180 de grade.

Tastatură și touchpad

ProArt P16 oferă o tastatură excelentă și un touchpad imens, chiar supradimensionat, din sticlă.

Tastatura are un design minimalist, cu un set complet de taste principale și săgeți mici, dar fără un Numpad sau taste media suplimentare disponibile pe ROG Zephyrus G16. În rest, tastaturile celor două modele arată și se simt identic.

Aceste taste, fiind negre și din plastic neted, se murdăresc ușor și ajung să arate destul de inestetic după o perioadă. Așadar, va trebui să le cureți constant.

Iluminarea este doar albă, nu RGB, ca pe Zephyrus. LED-urile sunt suficient de luminoase și uniforme. Se reactivează și cu o mișcare de glisare peste touchpad odată ce se sting.

keyboard

Touchpad-ul este uriaș, ocupând cea mai mare parte a sprijinirii palmelor și mergând de la tasta Space până în fața laptopului. Rejecția palmelor funcționează bine și nu am întâmpinat atingeri fantomă sau input-uri nedorite în utilizarea obișnuită. Totuși, folosit pe poală sau pe picioare poate fi destul de frustrant, hainele atingând suprafața și perturbând experiența generală. În ciuda portabilității, particularitățile de design ale acestei serii o fac potrivită în principal pentru utilizare pe birou.

Pe birou, acest touchpad funcționează impecabil. Suprafața se simte solidă și nu trosnește la apăsări mai ferme, iar chiar și butoanele fizice din colțuri sunt netede și silențioase.

Colțul din stânga sus al acestui touchpad poate acționa ca un Dial Pad personalizabil, un buton rotativ care poate fi folosit pentru diverse acțiuni în Windows și în unele aplicații. Funcționează în Photoshop sau Premiere, dar nu sunt pe deplin convins că este util în viața reală. Poate că artiștii grafici și videografii dintre voi vor împărtăși părerile și experiențele voastre.

În final, pentru biometrie, există o cameră IR aici, dar nu și un senzor de amprentă în butonul de alimentare.

Ecran – OLED touch, 60 Hz

Ecranul de pe acest ProArt P16 este un panou OLED 4K, 16 inch, cu format 16:10. Oferă o claritate excelentă și poate ajuta la scalare în anumite aplicații, dar, în același timp, panoul 4K consumă multă energie, este scump și nu ideal pentru gaming.

Din câte văd, Asus oferă și o opțiune de panou 3K la 120 Hz pentru unele configurații, dar noi am avut opțiunea 4K 60 Hz. Ambele sunt OLED, lucioase și cu touch, dar granulația vizibilă pe fundaluri albe nu este la fel de pronunțată aici ca pe OLED-urile touch cu rezoluție mai mică. Nu m-a deranjat la navigare și editare de text. Chiar am crezut că nu e touch, deoarece granulația era atât de neglijabilă.

Așadar, pentru creare și consum multimedia, precum și utilizare generală, acesta este un panou frumos, cu negri excelente și contrast puternic, și culori vii. Totuși, pentru gaming, rata de reîmprospătare de 60 Hz și absența GSync nu sunt ideale. Panoul 3K 165 Hz OLED de pe Zephyrus G16 este mult mai potrivit pentru asta; și există MUX și GSync pe Zephyrus.

Panoul vine calibrat din fabrică și este uniform în culoare și luminozitate. Nu există nici scurgeri de lumină, deoarece este OLED.

Trebuie să țineți cont de pâlpâirea ecranelor OLED, dar laptopurile Asus oferă o opțiune de reglare fără pâlpâire în setări. Totuși, asta înseamnă că nu puteți folosi tastele obișnuite și controalele Windows pentru a ajusta luminozitatea; trebuie să o faceți manual, ceea ce este cel puțin incomod.

Hardware și performanțe-  procesor AMD Strix Point Ryzen, GPU GeForce RTX 5070

Modelul nostru de test este o configurație de top a liniei Asus ProArt P16 din 2025, cu numele de cod M7606WP, echipat cu un procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370, grafică dedicată Nvidia GeForce RTX 5070, 64 GB memorie DDR5-7500 și un SSD Gen4 de 1 TB mediu ca performanță.

Disclaimer: Această unitate a fost trimisă pentru recenzie de către Asus. Am testat-o cu software-ul disponibil la sfârșitul lunii mai 2025 (BIOS 300). Acesta este un software timpuriu, așa că unele aspecte ar putea fi modificate cu viitoare actualizări.

Specificațiile arată că această serie se bazează pe platforma hardware AMD Ryzen AI Strix Point, alături de grafică Nvidia RTX 5000 Blackwell.

CPU-ul este AMD Ryzen AI 9 HX 370, un design mobil hibrid excelent cu 12 nuclee și 24 de fire de execuție. Integrează 4 nuclee performante Zen5 și 8 nuclee eficiente Zen5c, cu Hyper-Threading. Funcționează la până la 80W susținuți în acest șasiu ProArt P16, ceea ce este mai mult decât suficient pentru această platformă.

Pentru GPU, acest ProArt P16 2025 vine cu un GPU RTX 5070, iar poate că vor fi disponibile și versiuni 5060. Păcat că nu există un 5070Ti, care ar fi un cip semnificativ competent, în ciuda denumirii.

Nu există MUX aici sau Advanced Optimus, doar Hybrid Optimus obișnuit. Un alt aspect care afectează performanța în gaming.

Memoria este oferită în versiuni de 32 sau 64 GB LPDDR5x-7500, lipită pe placa de bază. 64 GB sunt disponibile doar pentru unele configurații cu RTX 5070.

Pentru stocare, există două sloturi M.2 2280 PCIe Gen4 în această serie și nu există suport pentru Gen5. Exemplarul nostru vine configurat cu un SSD WD PC SN740 de 1 TB. Mă așteptam la un SSD de gamă superioară pe un astfel de laptop.

Accesul la componente necesită îndepărtarea câtorva șuruburi Torx, toate ușor accesibile. Atenție: șuruburile sunt de trei dimensiuni diferite, așa că asigurați-vă că le puneți la locul potrivit. Există un șurub pop-up pe acest model, care, din câte îmi amintesc, nu era oferit pe șasiul din 2024.

Interiorul este organizat eficient și oferă acces la modulul de răcire, SSD-uri și modul wifi, bateria și difuzoare.

internals

Asus oferă în aplicația ProArt Creator Hub profiluri de alimentare standard: Whisper, Standard, Performance și Manual, cu diverse setări de putere și profiluri de ventilatoare între ele.

WhisperStandardPerformanceManual
CPU only, SPL/SPPT TDP45/60W50/70W80/80W80/80W
GPU only, max TGP45W80W100W100W
Crossload
Max GPU TDP + GPU TGP
D-Notify~95W, 30 + 65W~120W, 35 + 85W~120W, 35 + 85W
Noise at head-level, tested~35 dBA~40 dBA~45 dBA~48 dBA

Aceste profiluri sunt puțin mai silențioase decât pe modelele Zephyrus, dar ventilatoarele sunt mai mici și setările de putere sunt mai reduse.

Înainte să trecem la secțiunea de performanță, iată cum se comportă acest laptop în utilizarea de zi cu zi și multitasking pe profilul Whisper, deconectat de la priză.

Performanță și benchmark-uri

Trecem la sarcini mai solicitante, începând prin testarea performanței CPU cu testul Cinebench R15 rulat de peste 15 ori în buclă, cu o întârziere de 1-2 secunde între fiecare rulare.

Am testat laptopul ridicat de pe birou pentru o răcire optimă. Performanța nu este afectată dacă este lăsat plat pe birou, dar temperaturile interne și externe sunt cu câteva grade mai ridicate.

În modul Performance, procesorul Ryzen AI 9 HX 370 rulează stabil la 80W pentru întreg testul, cu temperaturi în jur de 80°C și scoruri de ~3300 puncte. Ventilatoarele funcționează la ~45 dBA la nivelul capului în acest mod. Pe birou, CPU-ul atinge 85°C, dar cu performanță similară.

În profilul Manual, cu ventilatoarele setate la 100% turație, zgomotul ajunge la 48 dBA, cu scoruri și termice similare. Nu există motiv să folosești acest mod pentru un astfel de tip de încărcare CPU.

Standard este profilul de nivel mediu. CPU-ul se stabilizează la ~50W după câteva bucle, cu temperaturi în jur de 70°C și zgomot de ~38 dBA. Performanța scade cu aproximativ 10% comparativ cu profilul Performance.

Am testat modul Standard și la 100W alimentare PD, ceea ce a dus la un scor de 3150 puncte, cu TDP de 55-60W, 38 dBA și temperaturi în jur de 75°C.

În Whisper, CPU-ul se stabilizează la 45W, cu zgomot sub 35 dBA și temperaturi încă în jur de 70°C. CPU-ul obține ~2900 puncte în Cinebench, adică 85% din scorul din Performance.

Pe baterie, pe profilul Standard, CPU-ul rulează la ~70W și, curios, obține un scor similar cu Performance la priză (80W). Detalii mai jos.

cinebench0 proartp16

Pentru perspectivă, iată cum se situează acest Ryzen AI 9 370 comparativ cu alte platforme moderne în același test.

Acest Ryzen AI 370 obține un scor puțin mai mic decât alte implementări ale aceluiși hardware, dar în limita a 5%. Rămâne o platformă mobilă foarte competitivă, comparabilă cu Core Ultra 9 285H în dispozitive similare (chiar la putere mai mare), mai rapid decât Core Ultra 9 185H din generațiile anterioare, dar mult în urma unui Arrow Lake Ultra 9 275HX într-un laptop full-power. Sigur, acela rulează la putere mai mare, dar chiar și la 70-80W, hardware-ul HX ar obține în jur de 4500 puncte.

cinebench1 proartp16

Am verificat aceste concluzii și cu testul Cinebench R23 în buclă și cu Blender – Classroom, rezultatele fiind similare celor descrise (80W pentru Manual și Performance, 50W pentru Standard, 45W pentru Whisper). Am testat Cinebench R23 pe și ridicat de pe birou pentru a evidenția diferențele termice.

Interesant că temperaturile interne sunt puțin mai scăzute în ambele cazuri decât la modelul din 2024.

În continuare, am rulat întreaga suită de teste și benchmark-uri pe profilul Performance, cu GPU pe modul Standard (MS Hybrid, Optimus obișnuit) și ecranul setat la rezoluția nativă 4K+.

  • 3DMark 13 – CPU profile: max – 10068, 16 – 9619, 8 – 7185, 4 – 4375, 2 – 2299, 1 – 1167;
  • 3DMark 13 – Fire Strike (DX11): 27251 (Graphics – 30975 , Physics – 32998, Combined – 12600);
  • 3DMark 13 – Port Royal (RTX): 8460;
  • 3DMark 13 – Time Spy (DX12): 12487 (Graphics – 13015, CPU – 10156);
  • 3DMark 13 – Speed Way (DX12 Ultimate): 3425;
  • 3DMark 13 – Steel Nomad (DX12 Ultimate): 2843;
  • 3DMark 13 – DLSS: 17.37 fps DLSS Off, 69.02 fps DLSS On;
  • Uniengine Superposition – 1080p Extreme: 7951;
  • Uniengine Superposition – 1080p Medium: 21955;
  • PCMark 10: 8147 (Essentials – 10704, Productivity – 10162, Digital Content Creation – 13492);
  • GeekBench 6.2.2 64-bit: Multi-core: 15524, Single-Core: 2905;
  • CineBench R15 (best run): CPU 3386 cb, CPU Single Core 307 cb;
  • CineBench R20 (best run): CPU 9042 cb, CPU Single Core 786 cb;
  • CineBench R23: CPU 23271 cb (best single run), CPU 23269 cb (10 min run), CPU Single Core 1991 cb;
  • CineBench 2024: GPU – pts, CPU 1195 pts (loop run), CPU Single Core 116 pts.

Iată și câteva benchmark-uri pentru stații de lucru, pe același profil Performance:

  • Blender 3.6.5 – BMW scene – CPU Compute: 1m 39s;
  • Blender 3.6.5 – BMW scene – GPU Compute: 16.67s (CUDA), 7.78 (Optix);
  • Blender 3.6.5 – Classroom scene – CPU Compute: 3m 57s;
  • Blender 3.6.5 – Classroom scene – GPU Compute: 30.95s (CUDA), 16.38s (Optix);
  • Blender 4.3.2 – BMW scene – CPU Compute: 1m 44s;
  • Blender 4.3.2 – BMW scene – GPU Compute: 17.56s (CUDA), 8.08 (Optix);
  • Blender 4.3.2 – Classroom scene – CPU Compute: 4m 28s;
  • Blender 4.3.2 – Classroom scene – GPU Compute: 33.29s (CUDA), 17.17s (Optix);
  • Puget Benchmark – Adobe Photoshop (26.1) – 8841;
  • Puget Benchmark – Adobe Premiere (25.1.0) – 10488;
  • Puget Benchmark – Davinci Resolve (19.1) – 7355;
  • SPECviewperf 2020 – 3DSMax: 120.96;
  • SPECviewperf 2020 – Catia: 73.31;
  • SPECviewperf 2020 – Creo: 110.76;
  • SPECviewperf 2020 – Energy: 48.26;
  • SPECviewperf 2020 – Maya: 441.04;
  • SPECviewperf 2020 – Medical: 42.41;
  • SPECviewperf 2020 – SNX: 24.41;
  • SPECviewperf 2020 – SW: 276.56;
  • V-Ray Benchmark: 16122 – CPU, 1753 – CUDA, 2208 – RTX.

Toate aceste teste au rulat cu drivere Nvidia Studio, după care am trecut la GameReady pentru testele de gaming.

După cum am menționat, Ryzen AI 9 HX 370 obține câteva procente în minus față de Zephyrus G14, Zephyrus G16 sau ProArt P16 2024. Dar, în același timp, temperaturile CPU sunt foarte bune, mai ales cu laptopul ridicat de pe birou.

Pe partea GPU, RTX 5070 obține 10-15% mai mult decât RTX 4070 din ProArt P16 anterior și 10-20% mai puțin decât RTX 5070Ti din Zephyrus G14 2025 (chiar rulând la puțin mai multă putere).

În ansamblu, această configurație oferă performanță mai mult decât suficientă pentru majoritatea activităților de lucru. Evident, nu se compară cu un laptop full-size cu procesor Intel/AMD HX și grafică RTX xx80/xx90 full-power, dar este un șasiu complet diferit, mult mai compact și ușor. Și rulează mai silențios.

Performanța în jocuri – Ryzen AI 9 + GeForce RTX 5070 100W

Deși acest ProArt P16 nu este un laptop de gaming, poate totuși rula jocuri. Așadar, am executat setul nostru standard de teste de gaming pe el, iar rezultatele le găsiți mai jos. Țineți cont că am instalat driverele GameReady pentru aceste teste.

Profilul Manual vine cu ventilatoarele la turație maximă și un overclock GPU de +100 MHz pe nucleu și +200 MHz pe memorie.

Asus ProArt P16
AMD Ryzen AI 9 HX 370 +

RTX 5070 Laptop 80-100W
4K+ Performance
QHD+ Performance
QHD+ Manual OCQHD+ Standard
QHD+ Whisper
Black Myth: Wukong
(DX 12, Cinematic Preset, RT Off)
TSR 55, FG Off
42 fps (34 fps – 1% low)
Black Myth: Wukong
(DX 12, Cinematic Preset, RT ON Very High)
DLSS 4.0 – DLSS 55 Balanced,
MFG On 2x

(equivalent to DLSS 3.5, FG On)
low VRAM52 fps (42 fps – 1% low)53 fps (42 fps – 1% low)48 fps (30 fps – 1% low)42 fps (30 fps – 1% low)
Black Myth: Wukong
(DX 12, Cinematic Preset, RT ON Very High)
DLSS 4.0 – DLSS 55 Balanced,
MFG On 4x
50 fps (30 fps – 1% low)72 fps (32 fps – 1% low)73 fps (34 fps – 1% low)66 fps (32 fps – 1% low)55 fps (32 fps – 1% low)
Cyberpunk 2077
(DX 12, Ultra Preset, RT Off)
32 fps (22 fps – 1% low)54 fps (42 fps – 1% low)
Cyberpunk 2077
(DX 12, Ultra Preset, RT On Overdrive)
DLSS Off, FG Off, Ray Reconst Off
low VRAM
Cyberpunk 2077
(DX 12, Ultra Preset, RT On Overdrive)
DLSS 4.0 – DLSS Balanced,
MFG On 2x, Ray Reconstruction On,
Path Tracing On
low VRAM64 fps (52 fps – 1% low)65 fps (54 fps – 1% low)60 fps (50 fps – 1% low)44 fps (35 fps – 1% low)
Cyberpunk 2077
(DX 12, Ultra Preset, RT On Overdrive)
DLSS 4.0 – DLSS Balanced,
MFG On 4x, Ray Reconstruction On,
Path Tracing On
low VRAM108 fps (28 fps – 1% low)110 fps (28 fps – 1% low)90 fps (24 fps – 1% low)72 fps (20 fps – 1% low)
Far Cry 6
(DX 12, Ultra Preset, TAA)
low VRAM90 fps (70 fps – 1% low)91 fps (72 fps – 1% low)81 fps (64 fps – 1% low)68 fps (48 fps – 1% low)
Horizon Forbidden West
(DX 12, Very High Preset, TAA)
low VRAM58 fps (44 fps – 1% low)59 fps (46 fps – 1% low)58 fps (44 fps – 1% low)57 fps (45 fps – 1% low)
Horizon Forbidden West
(DX 12, Very High Preset, DLAA,
DLSS 3.0 Balanced, FG On)
76 fps (56 fps – 1% low)77 fps (58 fps – 1% low)70 fps (54 fps – 1% low)59 fps (48 fps – 1% low)
Red Dead Redemption 2
(DX 12, Ultra Optimized, TAA)
44 fps (36 fps – 1% low)60 fps (52 fps – 1% low)60 fps (53 fps – 1% low)60 fps (50 fps – 1% low)59 fps (38 fps – 1% low)
Resident Evil 4
(DX 12, Prioritize Graphics, TAA)
46 fps (34 fps – 1% low)88 fps (58 fps – 1% low)90 fps (60 fps – 1% low)78 fps (52 fps – 1% low)64 fps (50 fps – 1% low)
Shadow of Tomb Raider
(DX 12, Highest Preset, TAA)
52 fps (36 fps – 1% low)102 fps (72 fps – 1% low)104 fps (74 fps – 1% low)93 fps (68 fps – 1% low)72 fps (50 fps – 1% low)
The Witcher 3: Wild Hunt (v4.04)
(DX 12, Ultra Preset, no RT, TAAU)
56 fps (42 fps – 1% low)112 fps (74 fps – 1% low)116 fps (74 fps – 1% low)88 fps (55 fps – 1% low)70 fps (52 fps – 1% low)
The Witcher 3: Wild Hunt (v4.04)
(DX 12, RT Ultra Preset, DLSS 3.5, FG)
low VRAM83 fps (64 fps – 1% low)85 fps (64 fps – 1% low)72 fps (54 fps – 1% low)46 fps (32 fps – 1% low)

RTX 5070, cu doar 8 GB de vRAM, nu poate rula jocuri noi la 4K cu setările Ultra – va trebui să reduceți la 2.5K sau să ajustați setările grafice. În schimb, performanța la 2.5K Ultra este satisfăcătoare pe toate profilurile. În modul Whisper nu obții 60 fps în majoritatea jocurilor testate, dar 40–50 fps cu setări Ultra este totuși acceptabil.

Comparativ cu RTX 4070 din generația anterioară de ProArt P16, actualizarea la 5070 oferă cadre cu aproximativ 15% mai multe. În plus, 5070 suportă DLSS 4.0, ceea ce poate îmbunătăți semnificativ framerate-ul dacă alegi Multi Frame Generation setat la 4x.

În modul Performance, cu laptopul așezat pe birou, zgomotul ventilatoarelor este în jur de 45 dBA, iar temperaturile CPU și GPU oscilează între 80 și 85 °C. Nu s-au înregistrat throttling sau scăderi de performanță, deși GPU-ul devine destul de încins.

Ridicarea laptopului de pe birou pentru îmbunătățirea răcirii aduce performanțe și niveluri de zgomot similare, dar temperaturi interne mai scăzute, în jur de 75–78 °C pe ambele componente.

Mai multe teste gaming și o detaliere a modului de funcționare, temperaturilor interne și nivelului de zgomot în jocuri si taskuri complexe gășiți în review-ul detaliat de pe Ultrabookreview.com

Răcire, conectivitate și audio

Sistemul de răcire de pe ProArt P16 este un modul cu trei ventilatoare, mai multe heatpipe-uri și două radiatoare pe marginea din spate – aproape identic cu cel de pe modelul 2024.

cooling

Acest modul funcționează foarte bine: laptopul rulează optim în toate modurile, atât pe birou, cât și ridicat. Îndepărtarea de pe suprafața plană îmbunătățește fluxul de aer și reduce semnificativ temperaturile interne și externe, deși pe birou se comportă acceptabil, doar mai cald.

În ceea ce privește nivelurile de zgomot: ~48 dBA în Manual, ~45 dBA în Performance, ~40 dBA în Standard și sub 35 dBA în Whisper. Nu am observat coil whining sau alte zgomote electrice pe această unitate, dar nu e o garanție că nu vei întâlni la al tău.

La nivel de carcasă, cu utilizare zilnică ușoară am măsurat între 28 și 35 °C, cu punctul cel mai fierbinte în zona centrală. Ventilatoarele nu intră niciodată în repaus, nici măcar în Whisper.

temps proartp16 daily

*Utilizare zilnică* – Netflix în EDGE 30 min, profil Silent, ventilatoare la ~25 dBA

În condiții de încărcare susținută, am măsurat performanța în jocuri cu laptopul ridicat de pe birou.

Temperaturile sunt bune, în jur de 30 °C în zona tastelor WASD și a tastelor săgeți, datorită poziționării ventilatorului, cu un punct mai fierbinte în mijloc, care se apropie de 50 °C. În ciuda carcasei subțiri din metal, acest dispozitiv nu s-a încălzit niciodată în mod neplăcut la atingere în timpul sesiunilor lungi de jocuri și nu se va încălzi nici în condiții de încărcare susținută.

temps proartp16 gaming perf

*Gaming* – Performance 30 min Cyberpunk pe birou, ventilatoare ~45 dBA

Conectivitate: Wireless 7 și Bluetooth 5.4. Performanță Wi‑Fi stabilă în configurația mea.

Calitatea audio este spectaculoasă, comparabilă cu Zephyrus G16 și printre cele mai bune difuzoare pe un laptop Windows. Sunt 6 difuzoare: două principale dual‑side și tweeter-e adiționale în grilele de lângă tastatură.

În partea de sus a ecranului se află o cameră de 2 MP, cu microfoane laterale. Calitate modestă, mai ales în lumină slabă, dar unghi larg și suport IR pentru Windows Hello.

Baterie și autonomie

Bateria are 90 Wh, suficientă pentru formatul și greutatea laptopului.

Iată ce am obținut pe unitatea noastră în ceea ce privește durata de viață a bateriei, cu luminozitatea ecranului setată la aproximativ 120 de nits (~50 de luminozitate), refresh de 60 Hz

  • 25 W (<4 h) – editare text Google Drive, Whisper, Wi‑Fi ON
  • 23 W (~4 h) – video 4K fullscreen YouTube în Edge, Whisper, Wi‑Fi ON
  • 25 W (<4 h) – Netflix 4K HDR fullscreen, Whisper, Wi‑Fi ON
  • 25–30 W (~3–4 h) – browsing în Edge, Whisper, Wi‑Fi ON.

Rezultatele sunt modeste pentru un design Ryzen AI, dar mă aștept să fie îmbunătățite prin actualizări software.

Comparativ, pe modelul 2024 ProArt P16 cu același hardware, am obținut:

  • 14 W (~6 h) – editare text Google Drive
  • 12 W (~7 h) – video 4K YouTube
  • 12.5 W (~7 h) – Netflix 4K HDR
  • 20 W (~4–5 h) – browsing.

Mă aștept la rezultate similare și pe versiunea 2025.

Încărcătorul este de 200W, un design dual‑piece cu cabluri lungi și adaptor pătrat – mai incomod decât modelul unghiular folosit anterior. Suportă și încărcare USB‑C până la 100W, suficientă pentru multitasking, dar nu pentru sarcini susținute.

charger

Preț și disponibilitate

Seria ProArt P16 este disponibilă în magazine la data publicării acestui articol.

Însă, doar configurația RTX 5070 este disponobilă pentru versiunea 2025, cu procesul Ryzen AI 370, 64 GB RAM, la circa 16500 de lei.

Veți găsi și configurațiile 2024 cu grafică RTX 4060/4070, însă versiunea 2025 RTX 5060 nu este disponibilă pentru moment.

Pentru mai multe detalii despre configurații, stocuri și prețuri puteți intra aici și aici.

Concluzii

Modelul ProArt P16 2024 și-a meritat recomandarea și nota de 4.5.

Actualizarea 2025 aduce același șasiu și cam aceleași specificații, cu un spor de 10–15% în performanțe grafice și gaming, deci în teorie ar merita aceeași notă. Însă creșterea de preț între generații o face ceva mai greu de justificat acum.

Raportul calitate‑preț înclină momentan spre generația 2024, deși sporul de performanțe extra și capabilitățile extra ale cipului Blackwell pot înclina balanța spre versiunea 2025.

Dincolo de performanță, ProArt P16 rămâne un design premium, minimalist și „sleeper” – unul dintre cele mai frumoase și practice șasiuri întâlnite. Lipsa unui ecran 180 °, ecranul cu refresh de doar 60 Hz și limitarea la RTX 5070 8 GB pot fi dezavantaje pentru unii, dar pentru majoritatea scenariilor o cinfugurație până la xx60 este suficientă pe un astfel de computer.

asus proart p16 giz

Pro:

  • construcție premium, design minimalist al carcasei, complet negru
  • ergonomie bună, IO bun
  • porturi excelente, ecran OLED frumos, difuzoare puternice
  • performanță multifuncțională bună
  • ventilatoare mai silențioase și temperaturi mai scăzute decât majoritatea modelelor similare
  • baterie de 90 Wh

Contra:

  • unghi de vizualizare al ecranului limitat
  • disponibil doar cu ecran tactil OLED 4K 60Hz (pentru moment)
  • doar până grafică RTX 5070 (pentru moment)
  • preț piperat

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Atenţie: Toate comentariile sunt aprobate manual, de aceea ele vor apărea cu o mică întârziere pe site, atât timp cât respectă regulile bunului simţ.
X
Conținutul de pe GiZ este disponibil gratuit datorită reclamelor pe care ți le afișăm. Te rugăm să dezactivezi Ad Blocker-ul atunci când intri pe site-ul nostru. Îți mulțumim.

Folosim cookie-uri fără de care site-ul nu poate funcționa corespunzător. Nu colectăm date personale pentru profilarea utilizatorilor.  Sunt de acord  Află mai multe  Detalii despre cookie-uri